Evlatlık ve Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Mirasçılığı

Eş ve Devletin Mirasçılığı
Şubat 24, 2022
Miras Paylaşımı
Şubat 25, 2022
Tümünü Oku

Evlatlık ve Evlilik Dışı Doğan Çocuğun Mirasçılığı

1) Evlilik dışı doğan çocuğun yasal mirasçılığı

Aslında evlilik dışı doğan çocuğun ve evlilik içi doğan çocuğun yasal mirasçılık bakımından herhangi bir fark yok yeter ki evlilik dışı doğan çocuk soy bağı tanıma ve hakim kararıyla kişiye bağlanmış olsun zaten anne bakımından bir fark yok çocuk evlilik dışı doğsun ya da doğmasın çocuk direk annenin yasal mirasçısı oluyor.

Soy bağı düzeltilmiş çocuğun yasal miras hakkı: eskiden yarım miras hakkı vardı yani soy bağı düzgün olan çocukla soy bağı düzgün olmayan çocuk arasında bir farklılık vardı bu farklılık tamamen kaldırıldı her ikisi de tam bir miras hakkına sahip.

2) Evlatlığın yasal mirasçılığı

Eski hukukumuzda evlatlık yasal mirasçı değildi ama şimdi TMK 500’e göre

  1. Evlâtlık

Madde 500- Evlâtlık ve altsoyu, evlât edinene kan hısımı gibi mirasçı olurlar. Evlâtlığın kendi ailesindeki mirasçılığı da devam eder.

Evlât edinen ve hısımları, evlâtlığa mirasçı olmazlar.

Evlatlık aynı kişinin, 1. zümresi gibi alt soyu olarak mirasçı olmaktadır. Burada tek taraflı bir mirasçılık söz konusu evlatlık evlat edinenin mirasçısı oluyor ama evlat edinen evlatlığın mirasçısı olmuyor. Keza evlat edinilenin kendi ailesinden olan mirasçılığı da devam ediyor. Dolayısıyla evlatlık çifte mirasçı oluyor hem kendi ailesinden mirasçı oluyor hem de evlat edinen kişiden mirasçısı olmakta. Burada evlatlık aynen murisin yani miras bırakanın altsoyu gibi mirasçı olduğu için altsoyda saklı paylı mirasçıdır evlatlık da aynen alt soydaki gibi miras bırakanın saklı paylı mirasçısı olur.

Bize Ulaşın
close slider

0532 517 33 95
Harita