Engelli Bakım Parası İle İlgili Davamız Ulusal Basında!

Pandemide Cezaevi İnfazına Etki Eden Son Değişiklikler
Pandemide Cezaevi İnfazına Etki Eden Son Değişiklikler
Mayıs 10, 2021
Deport Kararı ve Geri Gönderme Merkezinde Tutulanlar Hakkında Yapılacak İşlemler
Mayıs 31, 2021
Tümünü Oku

Engelli Bakım Parası İle İlgili Davamız Ulusal Basında!

Engelli Bakım Parası İle İlgili Davamız Ulusal Basında!

Engelli Bakım Parası İle İlgili Davamız Ulusal Basında!

Hürriyet: Engelli bakım parasını geri isteyen kurumun talebi reddedildi

Hürriyet: Engelli bakım parasını geri isteyen kurumun talebi reddedildi

 

Sözcü: Engelli bakım parasını geri isteyen kurumun talebi reddedildi

Sözcü: Engelli bakım parasını geri isteyen kurumun talebi reddedildi

Engelli Bakım Parası İle İlgili Çıkan Haber Metnini Aşağıdan Okuyabilirsiniz:

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, İzmir’de yaşayan Zeliha Çelik’e, kızı Elif Çelik ağır engelli olmamasına ve bu durum raporda belirtilmesine rağmen, 2009 ile 2015 yılları arasında ödenen 64 bin 139 lira 81 kuruş evde bakım parasının, yasal faiziyle geri ödemesi için mahkemeye başvurdu. Hakim, yasal faiziyle birlikte 75 bin lirayı bulan paranın geri ödenmesi istemli davayı reddetti.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü’ne bağlı Bayraklı Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü ‘Evde Bakım Heyeti’ tarafından 14 Ocak 2016’da, Zeliha Çelik’in bakmakta olduğu engelli kızı Elif Çelik’e Engelli Sağlık Kurulu tarafından verilen ‘ağır engelli olmadığı’ belirtilen rapora rağmen, 1 Temmuz 2009 ile 1 Ekim 2015 yılları arasında ödenen 64 bin liranın, yasal faiziyle birlikte kuruma geri ödenmesi yönünde rapor düzenledi.
Bunun üzerine Kurum avukatı Pınar Melli, 12 Şubat 2016’da İzmir 10’uncu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne ‘haksız yapılan ödemenin iadesi’ için dava açtı. Zeliha Çelik’in engelli kızı Elif Çelik için ‘evde bakım aylığı’ bağlanması için kuruma başvuru yaptığını, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından 25 Mart 2009 verilen ‘Engelli Sağlık Kurulu Raporu’ ile davalıya, 1 Temmuz 2009 tarihinde ‘bakıma muhtaç’ aylığı bağlandığını belirten avukat Melli, “Evde bakım heyeti tarafından farklı tarihlerde yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda Elif Çelik’in ağır engelli olmadığı tespit edilip, rapor hazırlanmıştır. Bu nedenle bu kişiye bakım ücretinin iptal edilmesi kararı alınmıştır. Çelik’in maaşı 30 Kasım 2015 tarihinden itibaren geriye dönük iptal edilmiştir. Bu nedenle 2009 ile 2015 yılları arasında davalıya yersiz ödenen para faiziyle birlikte kuruma ödensin” dedi.
Zeliha Çelik’in avukatı Kamil Yıldırım ise verdiği cevap dilekçesinde, davaya konu alacağı doğuran idari işlemin meydana gelmesinde idarenin kusurunun bulunduğunu belirtti. Müvekkilinin heyet raporuna dahli veya idareyi yanıltmasının söz konusu olmadığını belirten Yıldırım özetle, “Müvekkilim, davacı kuruma engelli kızı için bakım aylığı bağlanması talebiyle başvuru yaptığında, tıpkı aynı şekilde başvuran yüzbinlerce vatandaş gibi, kendisinden prosedür gereğince bir takım evrakların, belgelerin temin edilmesi istenmiştir. Bu belgelerden biri de bakım aylığı bağlamadan önce, bakım aylığı ödenecek engeliye ait heyet raporudur. Müvekkilim de, adına bakım aylığı bağlanmasını talep ettiği engelli kızı Elif Çelik’i, Atatürk Eğitim ve araştırma Hastanesi’ne götürmüştür. Heyet huzuruna çıkartılan Elif Çelik’e 25 Mart 2009 tarihinde heyet raporu verilmiştir. Bu raporda görüldüğü gibi ‘Ağır özürlü: Hayır’ yazmaktadır. Bu rapor, başvuru için gerekli diğer belgeler ile birlikte davacı kuruma yapılan başvurunun değerlendirmesine esas olmak üzere davacı kuruma sunulmuştur. Davacı kurum, 1 Temmuz 2009 tarihinde, tüm belgeleri değerlendirmesi sonucu, bu haliyle uygun görmüş ve müvekkile, engelli Elif Çelik adına bakım aylığı bağlanmasına karar vermiştir. Şimde ise davacı kurum, yasal düzenleme gereği aslında bu heyet raporu ile bağlanmaması gereken engelli bakım aylığı konusunda kendi yanlış işlemini farketmiştir. Tabiri caiz ise kendi kusunu müvekkile yüklemektedir. Müvekkilim davacı idareden ne bir gerçeği saklamış, ne evrakta sahtecilik yapmış ne de yalan beyanda bulunmuştur. Bu nedenle davanın reddine karar verilsin” dedi.

DAVA REDDEDİLDİ

İzmir 10’uncu Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki ön inceleme duruşmasına, davacı avukatı Pınar Melli ile davalı vasisi Ahmet Çelik ve avukatı Kamil Yıldırım katıldı. Avukat Melli, dava dilekçesinde belirtikleri gibi bugüne kadar ödenen paranın yasal faiziyle birlikte geri ödenmesini, davanın kabulünü talep etti. Çelik ailesinin avukatı Kamil Yıldırım da Yargıtay içtihatları da dikkate alınarak davanın reddine karar verilmesini istedi. Hakim İsmail Emrah Sancılı, açılan davanın reddine karar verdi. Karara karşı iki haftalık yasal süre içerisinde İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’ne temyiz talebinde bulunabileciğini belirtti. Kurum avukatı Melli, kararı temyiz edeceklerini belirtti. Çelik ailesinin avukatı Kamil Yıldırım ise mahkemenin örnek bir karar verdiğini söyledi.

Sondakika: Engelli Bakım Parasını Geri İsteyen Kurumun Talebi Reddedildi

Sondakika: Engelli Bakım Parasını Geri İsteyen Kurumun Talebi Reddedildi

Bize Ulaşın
close slider

0532 517 33 95
Harita