Anlaşmalı Boşanma Avukatı Nedir?

İş Mahkemesinde İstinaf Süresi Ne Zaman Başlar?
Ocak 4, 2022
Vergi Kaçakçılığı Suçu Oluşturan Fiiller Nelerdir?
Ocak 17, 2022
Tümünü Oku

Anlaşmalı Boşanma Avukatı Nedir?

Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olarak iki türdür. Hızlı ve kısa sürede boşanma davasının sonuçlanması için anlaşmalı boşanma davası açılmaktadır. Anlaşmalı boşanmalar için de bazı şartlar vardır. Anlaşmalı boşanma avukatı bu davalara bakmaktadır. Dava tarafları nafaka, çocuk velayeti, maddi manevi tazminat gibi tüm hususlarda anlaşma sağlarsa anlaşmalı boşanma davası açılır.

Anlaşmalı boşanma davalarında maddi manevi her konuda taraflar anlaşır ve evlilik Birliği’nin bitmesi konusunda da hemfikirdirler. Hazırlanan anlaşma protokolü ve anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ile mahkemeye başvurulduğunda boşanma davası açılmış olur. En kısa sürede sonuçlanan dava türüdür. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda hükmedilen “anlaşmalı boşanma şartları” sağlandığında kanunun gerektirdiği şekilde anlaşmalı boşanma açılır. Eğer bu kanunda belirtilen şartlar sağlanmazsa çekişmeli boşanma davası olarak dava açılır.

Boşanma davaları aile mahkemelerinde açılmaktadır. Eğer aile Mahkemesi bulunmuyorsa burada davalara asliye hukuk mahkemeleri bakar. Anlaşmalı boşanmalar için boşanma protokolü hazırlamak zorunludur. Protokol boşanma şartının mevcudiyetinin tespiti açısından oldukça önemlidir. Bu belgenin hazırlanması sırasında herhangi bir sorun olmaması için bir boşanma avukatından destek almak gerekmektedir. Müvekkil ile avukat arasında bir güven bağı oluştuğunda dava sorunsuz ilerler. Yazılı beyanlarda müvekkil her şeyi eksiksiz bir şekilde paylaşmalıdır. Avukatın olmaması davanın ilerleyen süreçlerinde daha büyük sorunların çıkmasına neden olabilmektedir. Çünkü eksik ya da tespit edilemeyen bilgi olursa dava süreci uzar.

Anlaşmalı boşanma avukatı

Anlaşmalı boşanmada avukat zorunlu mudur sorusu da merak edilmektedir. Mahkemelerde vekil tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat taraflar Aile mahkemelerinde herhangi bir hak kaybı olmaması adına anlaşmalı boşanma avukatı İzmir listesi araştırabilmektedir. Anlaşmalı boşanmada da çekişmeli boşanmada da bir vekil zorunluluğu yoktur. Boşanma davaları stresli ve zor bir süreç olabilir. Bu nedenle güvenebileceğiniz ve deneyimli bir avukatla bu süreci yönetmek her açıdan olumludur.

Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların minimum bir yıl evli kalmış olmaları gerekmektedir. Bir yıldan az süren evlilikler için anlaşmalı boşanma davası açılmamaktadır. Bununla birlikte taraflar maddi ve manevi olarak doğabilecek tüm yasal sonuçlar hakkında uzlaşmış olmalıdır. Bu uzlaşmayı anlaşmalı boşanma protokolü içinde bildirmeli ve mahkemeye sunmalıdır.

Yasal sonuçlarla ilgili tüm anlaşmalara vardığınızda, mahkemeye bunu sunmanız gerekmektedir. Bunun için, mülkünüzü ve borçlarınızı nasıl bölüşmek istediğiniz, çocuklarınız için velayet düzenlemelerinizin ne olacağı ve nafaka ödemelerinin el değiştirip değiştiremeyeceği konusunda yaptığınız anlaşmaları detaylandıran bir anlaşmalı boşanma protokolü sunmanız gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma avukatı bu noktada devreye girer. Tüm davanın başvuru sürecini, seyrini ve sonucunu takip ederek bu stresli süreci en kolay şekilde atlatmanıza yardımcı olur.

Tarafların küçük çocukları ya da önemli sayılabilecek varlıkları varsa yine de anlaşmalı boşuna bilirler. Anlaşmalı boşanma şartlarını tüm önemli konularında anlaşabilirlerse boşanma davası anlaşmalı boşanma yoluyla devam edebilir. Fakat dava sürecinde herhangi bir anlaşmazlık yaşanırsa dava çekişmeli boşanma davasına dönmektedir. Anlaşmalı boşanma davaları bir avukattan çok az yardım alarak ya da hiç yardım almadan çözülebilen davalardır. Fakat yine de bir avukattan evraklarınızı gözden geçirmesini ve özellikle küçük çocuklarınız varsa anlaşmanızı gözden geçirmesini isteyebilirsiniz. Boşanma kesinleşmeden önce evrakları gözden geçirmesi için bir avukatla çalışmak iyi bir fikirdir.

Boşanmak maddi ve manevi olarak zorlayıcıdır. Yasal süreçte yolunuzu bulmaya çalışırken nereden yardım alınır, evraklar nasıl hazırlanır, hukuki haklarım nelerdir gibi vermeniz gereken tüm kararlar ve sorular karşısında bunalmış hissedebilirsiniz. Bu noktada boşanma davaları ile ilgili detaylı bilgi almak için Avukat Kâmil Yıldırım ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi için boşanma avukatı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bize Ulaşın
close slider

0532 517 33 95
Harita